Co to jest strona internetowa

Mimo tego, że strony www są tak popularne, znalezienie prostej definicji tego, czym ona jest wcale nie jest takie proste. Dlaczego? Najprawdopodobniej wynika to z dużej różnorodności. Zaczynając od najprostszych stron typu wizytówka, na której znajdują się wyłącznie dane kontaktowe po takie molochy jak Facebook z milionami opcji i miliardami informacji.

 

Najprościej mówiąc strona internetowa jest aplikacją, która generuje kod HTML. HTML jest to język programowania, który dla przeciętnego zjadacza chleba jest po prostu zbiorem śmiesznych znaczków. Język ten rozumieją przeglądarki internetowe (Firefox, Chrom, Safari itd.),  które przetwarzają HTML na postać zrozumiałą dla człowieka, czyli to co ukazuje się na ekranie.

No dobrze, ale gdzie jest ta strona?

Aby zobaczyć stronę www na ekranie swojego monitora, oczywiście musi ona znaleźć się w Internecie. Tylko gdzie jest ten Internet? Zgodnie z definicją Internet jest siecią połączonych ze sobą komputerów. Więc aby strona zaistniała w Internecie musi się znaleźć na jakimś komputerze podłączonym do Internetu. Komputer ten musi posiadać specjalne oprogramowanie dzięki któremu inne komputery będą mogły się z nim połączyć i uzyskać dostęp do strony internetowej jaka się na nim znajduje. Komputer z takim oprogramowaniem nazywany jest serwerem.

Pozostaje jeszcze kwestia tego jak połączyć się z serwerem na którym znajduję się strona która mnie interesuje. Każde urządzenie które połączone jest z Internetem czy to jest komputer, smartphone czy tablet posiada unikatowy adres zwany IP (Internet Protocol). Na przykład serwer na jakim znajduję się strona Wirtualnej Pomarańczy posiada adres 217.160.230.105. Adres ten jest jednak mało przyjazny i ciężki do zapamiętania. Dlatego powstało coś takiego jak domeny. Domena to nic innego ja adres www w postaci, jakiej używamy na co dzień korzystając z Internetu np: www.wirtualnapomarancza.pl. Każdej domenie przypisany jest jakiś adres IP, więc wpisując w swoją przeglądarkę adres strony www, uzyskujemy dostęp do serwera, który posiada adres IP przypisany do adresu, jaki wpisaliśmy.

Co zrobić aby mieć swoją stronę www?

Stworzenie strony internetowej wymaga sporych umiejętności takie jak tworzenie grafik komputerowych, programowanie, konfiguracja serwerów itd. Po zaprojektowaniu i zaprogramowaniu strony należy umieścić ją na serwerze. Najczęściej wynajmuje się serwer od firm, które się tym zajmują. Firmy te zazwyczaj pobierają roczną opłatę z góry za korzystanie ze swoich usług. Ostatnim elementem, który pozwoli zaistnieć stronie internetowej w sieci jest zakup domeny (adres www strony) a właściwie jej wynajęcie. Większość firm zajmujących się wynajmowaniem serwerów zajmuje się również sprzedażą domen. Cena domeny zazwyczaj nie przekracza 120 zł za rok. Bardzo często pierwszy rok jest objęty promocją i kosztuje sporo mniej.

Ostatnio coraz częściej można słyszeć o narzędziach do samodzielnego tworzenia stron internetowych bez specjalistycznych umiejętności. Jednak narzędzia te nadają się jedynie do bardzo prostych projektów i zazwyczaj dają mizerne efekty, szczególnie te wizualne.

Najprostszym sposobem na posiadanie własnej strony www jest zlecenie jej wykonania jakiejś firmie. Najlepiej, gdy ta firma zajmie się wszystkim kompleksowo, czyli stworzy stronę, umieści ją na serwerze wykupi domenę i połączy wszystko w całość a klient otrzyma gotowy produkt.  W takim przypadku jedyna umiejętność jaka jest wymagana to, jako takie pojęcie co się chce umieścić na swojej stronie.

To jak sposób wybrać na stworzenie strony i czy w ogóle warto ją posiadać jest już tematem na następny wpis.

 


Strict Standards: Non-static method Public_News_Category_Helper::getModel() should not be called statically in /var/www/pomarancza/library/Public/News/Category/Helper.php on line 23